Antep Fıstığı 1 KG | Taze Antep Fıstığı | Antep Fıstığı Sipariş - Elazığ Gülce Yöresel Şekerleme ve Kuruyemiş © Elazığ Yöresel Ürünler | Elazığ Şekerleme
truck  SİPARİŞLERİNİZ 24 SAAT İÇİNDE KARGO'DA!
Elazığ Gülce Yöresel Şekerleme ve Kuruyemiş © Elazığ Yöresel Ürünler | Elazığ Şekerleme
Çağrı Merkezi
  • Text
  • Text
Antep Fıstığı 500 GR
(0 Değerlendirme)
Stok Kodu : VMOWZYP
Stok Durumu : Mevcut
Önceki Fiyat :
300.00 TL
İndirimli Fiyatı
(KDV Dahil)
:
225.00 TL
%25 İndirim
75.00 TL Kazanç
Havale/EFT Fiyatı
(KDV Dahil)
:
218.25 TL
Sipariş sonrası ödeme bildirimi gereklidir
Kargo Ücreti : 200.00 TL
Sepette 2,500.00 TL ve üstü için kargo bedava

Antep Fıstığı Çeşitleri

 

Adından da anlaşılacağı gibi ülkemizde özellikle Gaziantep bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen Antep fıstığı, herkes tarafından sevilerek tüketilen özel bir kuruyemiş türüdür. Deyim yerindeyse bereketli Anadolu topraklarının insanlara bir lütfu olan Antep fıstığı "yeşil altın" lakabı ile de anılır. Ekonomide önemli bir yere sahip olan Antep fıstığı, gıda endüstrisinde farklı kullanım alanlarında kedine yer bulur. Ayrıca ürün, kuruyemiş olarak tüketilmesinin yanında yemek ve pastalarda da kullanılan bir besin kaynağıdır. Antep fıstığı sakız ağacı ailesinin bir ürünüdür. Özellikle Orta Doğu ve Orta Asya’da yetiştirilen küçük bir ağacın meyvesidir. Antep fıstığı kıymetli bir ürün olması sebebiyle ticaret aracı olarak da yaygın şekilde tercih edilir. Piyasada bulunan Antep fıstığı çeşitlerinin genel olarak tüketilen türlerini aşağıda bulabilirsiniz.

 

  • Siirt Antep fıstığı
  • Halebi Antep fıstığı
  • Ohadi Antep fıstığı
  • Tekin Antep fıstığı
  • Barak yıldızı Antep fıstığı

 

Antep fıstığı endüstrisinde söz konusu ürün, tuzlanmış ya da taze kavrulmuş olarak karşımıza çıkar. Özellikle tatlı yapımında Antep fıstığının yaygın olarak kullanıldığına şahit oluruz. Genellikle lokum ve baklava yapımında kullanılır. Ülkemizde bol miktarda tüketilen Antep fıstıklı baklava türünü herhalde tatmayan yoktur. Dondurmanın da muhteşem lezzetleri arasında Antep fıstığı karşımıza çıkar. Sayılanların yanında birçok tatlının süslemesinde de söz konusu ürünün kullanıldığı görülür. Bu kıymetli besin kaynağının kullanım alanı sadece tatlılarla da sınırlı değildir. Antep fıstığı çeşitleri şarküteri ürünlerinde de sıklıkla tercih edilir. Özellikle salam çeşitlerinde kullanılan Antep fıstığı ortaya muhteşem bir tat çıkarır.

 

Antep Fıstığının Faydaları

 

Son derece sağlıklı bir besin kaynağı olan Antep fıstığı, bünyesinde birçok faydalı özelliği de barındırır. Söz konusu faydaları aşağıda bulabilirsiniz.

 

  • Antep fıstığı muhteşem bir antioksidan kaynağıdır. Vücut için son derece önemli olan antioksidanlar oldukça faydalıdır. Antioksidan hem kansere karşı koruma sağlar hem de vücut direncinin artırılmasına katkı sağlar.
  • Antep fıstığı düşük kalori oranı nedeniyle diyet yapanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Düşük kalorisinin yanında protein oranının çok yüksek olması nedeniyle diyetisyenler tarafından özellikle tercih edilir.
  • Düzenli olarak tüketilen Antep fıstığı sayesinde vücuttaki kötü kolesterolün önüne geçilebilir. Böylece kalp ve damar hastalıklarına karşı da tedbir alınabilir.

 

Antep Fıstığının Besin Değeri

 

Antep fıstığı çok besleyici bir üründür. Tüketiciye zengin enerji oranı ile destek olan Antep fıstığı, bünyesinde barındırdığı B6 vitamini sayesinde hücre yenilenmesine de katkı sağlar. Söz konusu besin kaynağı cilt sağlığı için de çok önemlidir. Vücuttaki yaşlanma belirtilerinin yok edilmesi ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının önüne geçilmesinde de etkilidir.

Antep fıstığı bilim adamları tarafından etin ikame besin kaynağı olarak gösterilir. Yeterince et tüketemeyen ya da vejetaryen beslenmeyi tercih eden kişiler bu besini alarak açığı kapatabilirler. Ayrıca ürünün içerisinde bulunan magnezyum ve manganez mineralleri sayesinde vücut direncinin artırılması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlanabilir.

 

Antep Fıstığı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Antep fıstığı hemen hemen tüm kuru yemişçiler ve marketlerden temin edilebilir. Söz konusu ürün tuzlanmış, kabuklu, kabuksuz ya da şekerli türlerde satışa sunulur. Antep fıstığının kabuğu onu her türlü dış etkiden korur. Tuzlanmış ya da tatlandırılmış Antep fıstığı çeşitleri, içerdiği yüksek orandaki şeker ve sodyum nedeniyle tercih edilmeyebilir. Kabuksuz satılan ürünlerin de dışarıyla temasının olduğu düşünüldüğünde en ideal Antep fıstığı çeşidi kabuklu, klasik ürünlerdir.

 

 

Antep Fıstığı Nerede Yetişir?

 

Antep fıstığının üretim alanının bol güneş alan bir yer olması gerekir. Ekim yapılacak toprak, çok iyi şekilde drene edilmelidir. Tuzlu topraklara karşı ilave bir dayanıklılığa sahip olan Antep fıstığı, esasen bir çöl bitkisidir. Günümüzde çöl alanlarının dışında da yetişen Antep fıstığından en iyi verimi tuzlu su ile besleyerek alabilirsiniz. Genetiği itibariyle çöl iklimine alışkın olan Antep fıstığı, büyük sıcaklık değişimlerinden etkilenmez. Bu bitki, 10 ile 48 derece arasında yaşamını sürdürebilir. Antep fıstığı ağacının en büyük düşmanı nemdir. Bu sebeple üretim alanlarının nemsiz bir ortam olması gerekir. Fazla sulamada ağacın kökleri zarar görür ve kısa sürede çürür. Ağacın yetiştirilmesi için en uygun iklim koşulları uzun ve sıcak yaz aylarının yaşandığı bölgelerdir.

 

Antep fıstığı ekiminin yapılacağı en ideal ortam meyve ağaçlarının bulunduğu bahçelerdir. Ekim yapıldığı dönemden sonraki 7-10 sene içerisinde ağaçtan hasat beklenmelidir. Üretim yılları arasına bir yıllık bekleme süresi konmalıdır. Yani ağaçtan iki yılda bir kez hasat alınır. Ağacın ekiminden sonraki en verimli hasat dönemi 20. yıldır. Ağacın tüm üretim aşamalarında sabırla hareket edilmelidir. Bitkinin yetişmesi için gerekli bütün şartlar sağlandıktan sonra hasat almak için acele edilmemelidir. Ağacın ihtiyaç duyduğu gereksinimler karşılandıktan sonra beklenen sürede mutlaka hasat alınır.

 

Kıymetli meyvesi sayesinde yatırımcıya büyük gelir sağlayan Antep fıstığı dünya çapında talep gören ürünlerden biridir. Özellikle ana vatanı sayılan Orta Asya ülkelerinde çok popülerdir. İran, dünyada en çok Antep fıstığı üreten ülkedir. Bu ülkeyi Amerika Birleşik Devletleri ve peşinden Türkiye takip eder.

 

Antep Fıstığı Fiyatları

 

Antep fıstığı fiyatları ürünün markasına, türüne ve gramaj oranına göre farklılıklar gösterir. Fıstık türleri arasında ortalamanın üzerinde bir fiyatla satılan Antep fıstığı türlerinden kendi damak tadınıza uygun olanı bulabilirsiniz. Antep fıstığı barındırdığı yüksek enerji oranı sayesinde ara öğünlerin de vazgeçilmez besin kaynakları arasındadır. Özellikle çocukları piyasadaki sağlıksız ürünlerden korumak adına Antep fıstığı tüketimine alıştırmak son derece yerinde bir karar olur. Ünal Kuruyemiş'in taze ve özenle paketlenmiş Antep fıstığı çeşitlerini sitemizi inceleyerek kolayca satın alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, siteye girip Antep fıstığı satın al butonu ile işleminizi kolayca tamamlamaktır.

Yorum Yapın
Yorum yapabilmek için üye girişi yapılması zorunludur
ÜYE GİRİŞİ / YENİ ÜYELİK
0 değerlendirme ve yorum
Bu ürün için değerlendirme yapılmamış!